Čmeláci a čmelín

Proč chovat čmeláky?

 

Zejména proto, že čmeláci jsou skvělí opylovači. Zvládnou dokonce opylování i v dešti a chladnějším počasí, kdy včely zůstávají v úlu. Také si, lépe než včely, poradí s dlouhými úzkými květy.

 

Bojíte-li se včel nebo jste na jejich bodnutí dokonce alergičtí, čmeláků se bát nemusíte. Pokud jim nebudete ubližovat, ani si vás nevšimnou. 

 

A v neposlední řadě - s čmeláky nebudete mít témeř žádnou práci. Potřebujete vlastně jen pěkný čmelín a v něm hnízdící materiál. Pak máte tři možnosti - buď si čmelák najde čmelín sám, nebo opatrně odchytíte čmeláčí samičku - matku a do čmelína ji přesunete, případně si matku s několika dělnicemi koupíte z chovu.

Pokud se u vás čmelákům zalíbí, máte práci hotovou a už se jen můžete těšit pohledem na poletující včelí medvídky. Před zimou část čmeláků čmelín opustí a část zahyne. Čmelín je pak třeba vyčistit a připravit na jaro pro novou matku. 

 

 

 

Nejsme jen prodejce, máme VLASTNÍ VÝROBNÍ ŘADU
Vlastní sklady 99% ZBOŽÍ SKLADEM
Jsme tu pro vás už OD ROKU 1969
Možnost osobního odběru KAMENNÁ PRODEJNA
Balík expedujeme DO 24 HODIN

MenuX

Provozovatel webu, Výrobní podnik Ještěd, s.r.o., se sídlem Selská 647, Liberec 46001, IČ: 12345678, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím