Jak začít včelařit?
Jaký typ úlu je nejlepší? Kde mám vzít včely? A kolik úlů zvládnu?
To jsou nejčastější otázky, které si kladou všichni co zvažují, že začnou včelařit. Je důležité si uvědomit, že včelaření není jen koníček nebo naopak jen způsob jak levně získat med. Včelaření je i způsob podpory ekosystému a většina včelařů vám řekně, že je to hlavně poslání a spousta práce. Práce, kterou budete milovat.
Pro ty, kteří se rozhodli začít s včelařením, je důležité mít správné znalosti a vybavení. V našem e-shopu s včelařskými potřebami vám nabízíme kompletní sortiment od včelařských úlů, přes odbornou literaturu, až po ochranné oblečení.
Co dělat, když chci začít včelařit?
V tomto článku se podíváme, co potřebujete mít a znát hned na začátku, bez čeho se začínající včelař neobejde a jaké nákupy můžete odložit na později.
1. Kde získat základní informace o včelaření?
Ještě než začnete nakupovat včelařské vybavení, meli byste zjistit, co vlastně včelaření obnáší. Ideální je najít si v okolí včelaře či místní včelařskou organizaci, kde vám názorně vysvětlí a ukáží nejen základy včelaření, ale také se podělí o specifika v oblasti, kde chcete mít včely umístěné. Nebojte se zeptat, většina včelařů ocení, že se o jejich práci někdo zajímá.
Osobní kontakt s včelaři je nenahraditelný, ucelené informace ale získáte i z literatury. Skvělá je série PSNV, kniha Začínáme včelařit od Josefa Ševčíka, velice oblíbené jsou také knihy Myslet jako včela a Včelařit jako včela od Romana Linharta. Chcete-li se do literatury o včelaření ponořit více, doporučujeme celosvětový bestseller Na česně, kde se dozvíte, co všechno je možné o včelách zjistit pouhým pozorováním úlu zvenčí.
Informace můžete také průběžně čerpat z časopisů o včelaření, které u nás vychází. Český svaz včelařů vydává časopis Včelařství, PSNV pak časopis Moderní včelař.
Dobrou volbou je i účast v kurzu pro včelaře začátečníky, kde získáte pevné základy. Kurzy pořádají jednotliví včelaři, místní organizace, volbou jistoty každopádně budou kurzy od SOU Nasavrky či Výzkumného ústavu včelařského.
2. Kde včely chovat?
Základní znalosti už tedy máte. Prvním důležitým rozhodnutím, které musíte udělat, je kam včely umístit - máte vhodné místo na zahradě? Nebude problém se sousedy? Není v bezprostřední blízkosti převčeleno? Nebo můžete úly umístit v lese? Možná by včely na pozemku ocenil místní sadař nebo je poblíž obecní louka, kde by mohly včelky spokojeně žít.. Variant je mnoho, je třeba je důkladně zvážit a promyslet také přístupnost pozemku. Vyhněte se oblastem s vysokým znečištěním a hledejte spíš tam, kde budou mít včely přirozeně bohatou pastvu.
3. Kde koupit včely?
Včely můžete pořídit v několika různých formách, pojďme si o nich něco říct:
4. Kolik včelstev si mám do začátku pořídit?
Jednoduchá odpověď - 5.
Tento počet včelstev je pro začátečníka ideální z mnoha důvodů - dá se časově bez problémů zvládat, náklady na pořízení pomůcek se rozloží a také se tak dají lépe vyřešit některé chovatelské problémy.
5. Jaký zvolit typ úlu a na jaké rámkové míře?
Než začnete nakupovat, musíte se rozhodnout, jak budete včely chovat. Pomiňme včelaření v klátu nebo medné krávě, naprostá většina včelařů má dnes včely v nástavkovém úlu. Takový úl je praktický na obsluhu i údržbu a včelám vyhovuje.
První rozhodnutí bylo jednoduché, nástavkový úl už je dnes v podstatě samozřejmost, jakou ale zvolit rámkovou míru? Každý včelař vám řekne něco jiného, každý má svou oblíbenou míru, na kterou nedá dopustit, faktem ale je, že budete-li včelařit v ČR, neuděláte chybu s u nás nejrozšířenější mírou 39x24 na 11 rámcích. Na tuto míru bez problémů seženete veškeré vybavení i oddělky a pro začátečníka je ideální.
Dalším rozhodnutím bude, zda vybrat úl zateplený nebo nezateplený. I na toto téma probíhají mnohé diskuze bez konce. Lze říci, že zateplené úly jsou populárnější, chybu ale neuděláte ani s jedním typem. Zásadní informace ale je - úly kupujte pokud možno nové a to zejména z důvodu možného přenosu nemocí.
Úly můžete zakoupit po jednotlivých dílech nebo v kompletní sestavě i s rámky a krmítkem.
6. Jaké další včelařské pomůcky budu potřebovat?
Určitě je dobré aslespoň pro začátek pořídit vhodné ochranné oblečení - nezbytné jsou rukavice a ochrana hlavy, ideální je pořídit celou včelařskou kombinézu.
Základní pomůcky pro práci se včelami: rozpěrák, dýmák, smetáček, kleště na vyjmutí rámků.
Základní pomůcky ke stáčení medu: odvíčkovací vidlička, cedník a medomet. Neděste se, medomet není nutné hned kupovat, některé místní organizace ho mezi sebou sdílí, můžete si ho tedy zapůjčit. Nebo kupte některý ze základních tangenciálních medometů - pokud zjistíte, že chcete včelstva rozšiřovat, po třech letech si můžete za pomoci včelařských dotací pořídit medomet výkonnější a ten starý prodat nějakému začínajícímu včelaři, většinou se po nich jen zapráší. Také byste měli máít připravené nádoby, do kterých budete med stáčet. Stačí konev pod medomet a k tomu větší nádoba určená pro potravinářské účely. Z těch pak med stočíte pomocí stáčecí nádoby rovnou do sklenic.
Každopádně na úplný začátek vám kromě úlů stačí opravdu jen ochrana před bodnutím a pár základních pomůcek, které pořídíte v minimální variantě do tisícikoruny.
7. Zákonné povinnosti související s chovem včel
Potřebujete poradit s nákupem včelařského vybavení? Kontaktujte nás, rádi se vám budeme věnovat.