Změny ve včelařských dotacích pro období 2019/2020

Po několika letech téměř beze změn jsou nově v podmínkách pro přiznání včelařské eurodotace poměrně zásadní změny. 

 

Nejviditelnější změnou je, že dotace už nebude spravovat pouze ČSV, ale všechny zapsané spolky působící v chovu včel nejméně 2 roky a sdružující nejméně 500 chovatelů včel. O dotace na vzdělávací akce dále také specializované vzdělávací zařízení a o dotace na obnovu včelstev pak uznané chovatelské sdružení včely kraňské. 

 

Ministerstvo zemědělství si klade za cíl zvýšit celkové povědomí o včelařství a také vzbudit zájem o včelaření zejména u mladých lidí. Proto kromě podpory vzdělávacích akcí a kroužků bude nově poskytovat dotace na pořádání výstav, účast na výstavách a jiných kulturnách akcích a tvorbu a vydání propagačních materiálů.

 

Změny se dotkly i nejčastěji využívaného opatření na pořízení nových zařízení pro chovatele včel:

       - Nové včelaře určitě nepotěší, že nárok na uplatnění dotací na nové zařízení budou mít až po dvou kalendářních letech od zaevidování u ČSCH

       - Byl omezen seznam dotovaných zařízení - nově jsou bez dotace síta a cedníky, refraktometr, sluneční tavidla a sáčky na vosk, varroadna, mechanický ometač včel a konduktometr

       - Dotace se nově vypočítává z 90% pořizovací ceny, už tedy ne ze 100% částky. 

       - Maximální výše dotace na jednotlivá zařízení se snížila, nově je zavedena kategorie pro profesionální včelaře s více než 150 včelstvy na pořízená velkokapacitních zařízení s vyššími limity dotací. 

 

Omezeny byly také dotace na boj proti varroáze. Nově bude dotováno jen 40% pořizovací ceny léčiv, zcela bez dotace bude desinfekce Bee Safe a aplikace léčiva aerosolem. 

 

Snížena byla také výše dotace určená na racionalizaci kočování včelstev

 

 

Nakonec ale dobrá zpráva - celkové alokované prostředky by měly být proti předchozím letům navýšeny. Spolu se snížením maximálních dotací a omezením dotovaného zařízení by se mělo dosáhnout toho, že by se mělo snížit poměrné krácení dotací kvůli převisu poptávky.

 

Podrobné informace naleznete v našem přehledu včelařských eurodotací 2019/2020.

Nejsme jen prodejce, máme VLASTNÍ VÝROBNÍ ŘADU
Vlastní sklady 99% ZBOŽÍ SKLADEM
Jsme tu pro vás už OD ROKU 1969
Možnost osobního odběru KAMENNÁ PRODEJNA
Balík expedujeme DO 24 HODIN

MenuX

Provozovatel webu, Výrobní podnik Ještěd, s.r.o., se sídlem Selská 647, Liberec 46001, IČ: 12345678, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím